Ulice, sídla, internet. Veřejný prostor pro každého! Blíží se další Kongres žen

 

Zahajujeme registraci na Kongres žen. Jeho třetí ročník se koná přesně za měsíc, 23. září 2017 v Praze. Hlavním tématem letošního kongresu je veřejný prostor – a to jak ten fyzický, tak virtuální. Muži a ženy zakoušejí a užívají veřejný prostor často odlišným způsobem, mají různé potřeby a narážejí na odlišné bariéry. Program se zaměří na každodenní zkušenosti žen a naznačí, jak vytvářet prostředí, kde se ženy budou pohybovat s pocitem bezpečí a bez významných omezení. Kongres žen se koná ve spolupráci s více než desítkou neziskových organizací.  

 

Ve veřejném prostoru tráví většina z nás velkou část dne. Je to prostor, kde se bavíme, setkáváme se a komunikujeme s ostatními, kudy chodíme a jezdíme do školy, do práce a za zábavou. Jsou lidé, kteří v něm žijí, pro jiné je naopak zčásti nebo téměř nedostupný.

 

Výzkumy ukazují, že ženy se ve veřejném prostoru cítí více ohroženy než muži. Častěji než muži přijímají nejrůznější preventivní opatření: večer a v noci mění trasu cesty domů. Na rozdíl od svých mužských sousedů často čekají, až se rozední, aby si šly zaběhat. Plánují, co si obléct, aby neupoutaly pozornost případného útočníka, a co mít po ruce, aby se případně ubránily. Zvažují, jestli se zapojit do veřejné diskuze a čelit verbálnímu napadání na sociálních sítích”, říká místopředsedkyně Kongresu žen Markéta Mottlová.

 

Cílem letošního Kongresu je dát hlas různým skupinám žen a diskutovat, jak se ve veřejném prostoru cítí. Budeme hovořit o tom, co ženy ve veřejném prostoru ohrožuje a jak s tím bojují. Bavit se budeme i o tom, jak by měl vypadat veřejný prostor, ve kterém by rády trávily svůj čas. Chceme se zaměřit i na to, které strategie dávají ženám pocit bezpečí a můžou zvýšit jejich účast ve veřejném prostoru. Různé zkušenosti žen chceme účastníkům a účastnicím zprostředkovat formou speed datingu, který umožní vyslechnout konkrétní příběhy a zážitky žen z různých koutů republiky, různého věku a různého společenského postavení“, říká předsedkyně Kongresu žen Marcela Linková.

 

Program nabídne řadu diskuzí, workshopů a instalací. Vytvoříme mapu strachu širšího centra Prahy, najdeme na ní místa, kde ženy naopak volný čas tráví rády a cítí se tam dobře. Zahrajeme si hru, která posílí naši schopnost čelit online útokům. Představíme, jak by mohlo vypadat férově sdílené město. Naučíme se, jak reagovat na pouliční obtěžování, a čeká nás také komentovaná procházka. To a mnohé další v programu na webu Kongresu žen.

 

Registrovat se můžete na webu http://kongreszen.cz/registrace2017

V případě zájmu o více informací, kontaktujte prosím Karolínu Vašíčkovou. produkce@kongreszen.cz, tel.:  +420 731 168 453

 

 

Kongres žen je platforma, která sdružuje organizace, instituce a osobnosti z neziskového, veřejného i soukromého sektoru, jejímž cílem je podporovat diskuzi o aktuálních společenských tématech, které se týkají rovnosti žen a mužů. Kongres žen byl ustaven v roce 2013 a koná se každé dva roky. Dosud se věnoval tématům trh práce (2013) a média (2015).

 

 

Share on Facebook0Share on LinkedIn0Tweet about this on TwitterPin on Pinterest0Email this to someonePrint this page