Kongres žen startuje svou mediální kampaň a vyhlašuje „Měsíc žen v médiích“. Jejím cílem je vyvolat veřejnou diskusi o postavení žen v českém mediálním prostoru. Kampaň vyvrcholí 20. června 2015 v Národním domě na Vinohradech, kde v rámci druhého ročníku Kongresu žen vystoupí nejen zástupkyně a zástupci médií z České republiky, Evropy a Spojených států.

Kongres žen motivuje jednotlivce ke zlepšování situace ve společnosti, buduje otevřený prostor pro konstruktivní diskuzi na téma postavení žen v ČR, přináší reálná životní témata, reflektující potřeby žen i mužů. Jeho druhý ročník s tématem Ženy a média chce diskutovat nejen to, proč je v Česku podíl žen ve vedení médií jen 24,6 procent. Bude hledat odpovědi na otázky, zda má počet žen v médiích vliv na jejich obsah a proč je sexistická reklama tak rozšířená. Zaměří se i na to, jestli lze současnou situaci změnit a jak.

V rámci kampaně „Měsíc žen v médiích“ přineseme inspirativní tipy od zajímavých osobností, jak může každý sám za sebe zlepšit zobrazování žen i mužů v médiích. Na základě kongresu opět vznikne společné prohlášení adresované politické reprezentaci i médiím obsahující konkrétní požadavky na změnu.

„Ve společnosti je spousta žen, ale i mužů, kterým se nelíbí nerovnosti v postavení mužů a žen, ale ne každý má čas aktivně za změnu bojovat a často ani neví jak. Rádi bychom v rámci kongresu ukázali, že každý z nás se může jednoduše zapojit,“ říká předsedkyně Kongresu žen, Marcela Linková.

Stejně jako před dvěma lety nabídne Kongres žen i letos bohatý celodenní program. Připraveny jsou tematické panelové debaty, workshopy, diskusní kavárny, výstavy a veletrh neziskových organizací. Přilehlé Náměstí Míru se na celou sobotu stane místem kultury a odpočinku s lidsko-právním přesahem.

Kongres žen má širokou platformu podporovatelů. Jeho záměrem je nebýt jen jednorázovou akcí, ale skutečným nástrojem vedoucím ke změnám v naší společnosti.

HLAVNÍ PROGRAM – NÁRODNÍ DŮM NA VINOHRADECH

V rámci hlavního programu se mohou návštěvnice a návštěvníci zúčastnit mnoha zajímavých přednášek, které zahrnují široké spektrum témat: Média napříč Evropou, Zobrazování političek v médiích,  90 – 60 – 90 aneb Kdo utváří obraz o ženách?, Obraz romských žen v médiích, Chybí ženy ve vedení českých médií? Úvodním tématem celého Kongresu pak bude Postavení žen v českém mediálním prostoru.

Mezi ženské osobnosti mediálního světa, které se letos na kongresu objeví patří:

Daniela Drtinová (moderátorka, DVTV), Kamila Zlatušková (kreativní producentka, Česká televize), Pavlína Kvapilová (nezávislá mediální analytička), Tereza Zavadilová (šéfredaktorka E15), Petra Procházková (reportérka, Lidové noviny), Petra Fundová (ředitelka a jednatelka vydavatelství Burda), Lenka Tréglová (šéfredaktorka My89.cz), Kateřina Šafaříková (Lidové noviny), Nele Laos (novinářka, Femisteerium, Estonsko), Paulina Reiter (šéfredaktorka ženského magazínu deníku Gazeta Wyborcza, Polsko), Dóra Ónody-Molnár (redaktorka Népszabadság, Maďarsko), Daiva Červokienė (novinářka, Litva).

DOPROVODNÝ PROGRAM NA NÁMĚSTÍ MÍRU

ZÓNA BLOGEREK A SPISOVATELEK

Blogování je jednoduchý a velmi efektivní způsob, jak se vyjadřovat k aktuálním tématům. Zóna blogerek v rámci doprovodného programu kongresu nabídne tipy, jak s blogem začít.  Známé české spisovatelky se pak v další části programu zamyslí nad tím, jaké to je být českou autorkou, podělí se o to, kde hledají inspiraci a v čem je síla ženského psaní. Účast už přislíbily spisovatelky Barbora Baronová nebo Radka Denemarková, za blogerky  pak Bára Šťastná (Šťastný blog), Božena Půbalová (Veganotic) nebo Markéta Jinochová (By Myyna).

KULTURNÍ A DĚTSKÝ PROGRAM

Multikulturní festival Hlasy žen představí na Náměstí Míru zajímavé kapely a interpretky z Latinské Ameriky, Afriky a České republiky. Nebude chybět občerstvení z Mexika, Kolumbie, Konga, Vietnamu nebo Francie. Kongres žen myslí i na děti. Je zajištěno nejen hlídání dětí, ale i dětský hudebně-interaktivní program.

Druhý ročník Kongresu žen se uskuteční pod záštitou České ženské lobby, s podporou Nadace Open Society Fund Praha, z programu Dejme (že)nám šanci, který je financován z Norských fondů.

Kongres žen zaštítil předseda vlády Bohuslav Sobotka a ministr pro lidská práva, legislativu a rovné příležitosti Jiří Dienstbier. Projekt rovněž podpořila Francouzská ambasáda, nadace Fridrich Ebert Stiftung a Heindrich Böll Stiftung.

Kontakt:

Simona Bagarová (PR manažerka), simona@kongreszen.cz, 777 58 40 26

Zuzana Rejchová (projektová koordinátorka) zuzana@kongreszen.cz, 776 778 755

Více informací na www.kongreszen.cz

Share on Facebook0Share on LinkedIn0Tweet about this on TwitterPin on Pinterest0Email this to someonePrint this page